XVIII Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych | relacja

W dniach 27 – 29 sierpnia w Oczach Mazur – Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej  rozegrano drugą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa.

Wystartowało 15 załóg na sasankach. Piątek był dniem treningowym. W sobotę od rana było bezwietrznie. Około godziny jedenastej pojawił się słaby wiatr 1-2 B  i do obiadu z trudem rozegrano 2 wyścigi. Pierwszy wygrał Leszek Król przed Marianem Zakowiczem, a drugi Andrzej Oklej przed Waldemarem Woźniakiem. Po przerwie obiadowej było jeszcze gorzej. Po prawie dwugodzinnym oczekiwaniu na wiatr jachty zostały zaholowane do portu. Po pierwszym dniu wyścigów prowadził Marian Zakowicz z dorobkiem 5 punktów. Drugie miejsce zajmował Andrzej Oklej - 6 punktów, a trzecie Waldemar Woźniak – 9 punktów.

W niedzielę od rana również nie było dobrych warunków do żeglowania. Nie było wiatru i padało. Komisja Sędziowska dwukrotnie odraczała start do wyścigów. Około godziny jedenastej pojawił się słaby wiatr 1-2 B. Natychmiast zaholowano jachty na linię startu. Z trudnościami rozegrano ostatnie dwa wyścigi. Oba wygrał Waldemar Woźniak.

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe, które były losowane. Ostatni wyścig będący jednocześnie wyścigiem memoriałowym Izy Godlewskiej wygrał Waldemar Woźniak i otrzymał puchar, który wręczyła Agnieszka Godlewska, córka zmarłej przed kilkoma laty prezeski PZŻN.

Puchar dla najlepszego sternika wszystkich edycji tegorocznego pucharu otrzymał Waldemar Woźniak. Nagrody wręczał Jan Gotto Prezes Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik.

Impreza była dofinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.